Роздільне харчування

Роздільне харчування - особливий режим, при якому на перший план виходить поєднання продуктів у вашому меню. Роздільне харчування з успіхом практикують як прихильники здорового способу життя, так і ті, хто прагне позбутися від зайвої ваги.

Суть роздільного харчування

Ще в Стародавній Греції велися спостереження за тим, як ті чи інші продукти впливають на травлення. Було помічено, що поєднання деяких інгредієнтів викликає тяжкість, здуття, уповільнення роботи шлунково-кишкового тракту. Як наслідок, людина ставав менш енергійним, обзаводився захворюваннями і зайвою вагою.

Детально пропрацював і популяризував систему роздільного харчування Герберт Шелтон, американський натуропат. Він виділив 3 групи продуктів і розповів про правила їх сумісності. Для переварювання різних елементів потрібна різна середовище, і це стало основним мотивом роздільного харчування. Таблиця продуктів Шелтона допоможе вам розібратися у всіх тонкощах поєднання поживних речовин. Так, для переробки білків, багатьох фруктів та ягід, соків в шлунку виділяється кислота. Лужне середовище створюється для пива, сухофруктів, солодощів. Існує ряд нейтральних продуктів, які поєднуються як з "кислотною" і "білковою" групами, так і між собою. Це більшість овочів, жири, прянощі, чай та ін

Шелтон і його послідовники стверджують, що роздільне харчування поліпшує самопочуття людини і продовжує його життя. Організм більше не витрачає енергію на те, щоб переварити несумісну їжу, тому ви відчуєте прилив сил вже через кілька тижнів харчування за такою системою. Ніякої важкості в шлунку, печії, нудоти, проблем з травленням - все це стане для вас нормою. Несумісна їжа перетравлюється в шлунку частково. Неперероблений їжа надходить у кишечник, де починає гнити і виділяти токсини. Роздільне харчування позбавить вас від інтоксикації організму.

Правила роздільного харчування

1. Їжте тільки тоді, коли голодні. Не слід плутати голод з апетитом від запаху або виду смачних страв. Якщо ви не здатні всухом'ятку з'їсти кілька скибок хліба, значить, ви ще не зголодніли.

2. Не запивайте їжу. Пийте воду максимум за 10 хвилин до початку їжі. Після прийому їжі рідина дозволена лише через кілька годин.

3. Не ковтайте цілком, добре пережовуйте їжу. Достатньо змочити їжу слиною, це підвищить швидкість її засвоєння.

4. Не їжте відразу ж після важкої фізичної роботи. Після їжі дозвольте собі трохи відпочити, щоб їжа засвоїлася правильно.

5. Приступайте до їжі тільки в хорошому настрої.

6. Контролюйте кількість з'їденого. Зайва їжа відкладеться "про запас", а також вимагатиме більше енергії для переробки.

7. В один прийом намагайтеся їсти один вид продуктів. Але при цьому ваше меню протягом тижня має бути різноманітним. Вибирайте овочі і фрукти, які вирощуються в ваших широтах, так як вони знаходяться в біологічній рівновазі з вашим організмом.

8. Не вживайте занадто холодні, так і обжігающе страви.

9. Намагайтеся включити в меню як можна більше рослинної їжі. Овочі та фрукти набагато корисніше в сирому вигляді.

10. Ягоди і фрукти виділяйте в окремий прийом їжі. Це найбільш корисні продукти, які наповнять ваше тіло вітамінами, клітковиною і безліччю мікроелементів. Не їжте ягоди і фрукти на десерт, так як, опинившись поверх всієї їжі в шлунку, вони лише перетворяться в марну гниючу масу.

Роздільне харчування таблиця сумісності продуктів

Правила поєднання поживних речовин:

 1. Не поєднуйте в одному прийомі їжі кілька насичених білків, щоб не викликати загазованість кишечника і підвищене виділення шлаків.
 2. Не поєднуйте білки і кислоти. Для переробки білкової їжі вистачає шлункового соку, і зайва кислота тільки знизить ступінь засвоєння продуктів.
 3. Не їжте білки з жирами. Жири знижують відсоток засвоєння білків до 90-95%.
 4. Не вживайте в один прийом відразу кілька вуглеводів. Шлунок розщепить тільки один вуглевод, всі інші залишаться не перевареними і почнуть бродити.
 5. Не поєднуйте вуглеводи з кислотою. Фруктова кислота цитрусових та інших фруктів нейтралізує фермент, який відповідає за переробку вуглеводів.
 6. Уникайте одночасного вживання повільних вуглеводів і цукру.
 7. Молоко, диню, чорницю їжте тільки відокремлено. Ці продукти при сумісності з іншими викличуть реакції, які негативно позначаться на травленні.

Роздільне харчування для схуднення

Роздільне харчування відносять до одного з видів правильного, здорового харчування, яке є для людини природним, а отже не викликає збільшення ваги. Дієта роздільне харчування передбачає повільну, але безпечну втрату кілограмів без голоду та інших неприємних наслідків. Ви зможете втратити 4-6 кг за місяць, чітко дотримуючись усіх правил роздільного харчування. Рецепти і меню на тиждень залежать від ваших переваг, проте вони не повинні суперечити таблиці продуктів.

Слідкуйте за калорійністю денного раціону. Щоб запустити процес схуднення, поступово знизьте енергетичну цінність меню до 1200-1700 калорій в залежності від вашої фізичної навантаження.

На основі системи Шелтона з'явилися методики схуднення. Найбільш відомою є дієта 90 днів роздільного харчування. Її суть полягає в повторенні циклу 4 днів: білкового, крохмального, вуглеводного і фруктового. В основі дієти і чотириденного циклу - роздільне харчування для схуднення. Меню кожного дня складається з урахуванням дозволених продуктів. Дієта 90 днів безпечна для здоров'я і може бути застосовна протягом всього вашого життя.

Роздільне харчування - меню: як скласти?

На перший погляд система роздільного харчування здається обтяжливою. Як підібрати продукти на кожен прийом їжі? Як не зробити страви прісними і одноманітними? Дієтологи рекомендують не повторювати одне і те ж блюдо більше трьох разів на тиждень. Складати меню на кожен окремий день і проводити закупівлю продуктів для нього може здатися складним процесом, що вимагає багато часу.

Фахівці пропонують вам керуватися простими правилами при виборі і покупці продуктів на тиждень.

 • Купіть 3 види білкових продукту в розрахунку на 7 днів. Нехай це буде нежирне м'ясо, багате якісним білком, і пісна риба.
 • 5 видів овочів вам вистачить для складання різних гарнірів на цілий тиждень.
 • Купіть 3 види фруктів.
 • Підберіть 3 види вуглеводних каш і круп, які ви будете поєднувати з овочами.

Ми пропонуємо вам схему складання меню на кожен день. Якщо кожен день для страв використовувати різні крупи, овочі, м'ясо, фрукти, ви зможете уникнути одноманітності.

 • Сніданок: каша і овочі.
 • Обід: каша з овочами або порція білкового продукту з овочами.
 • Вечеря: м'ясо або риба нежирних сортів і овочі.
 • Перекуси: фрукти, які ви не повторюєте протягом дня.

Роздільне харчування - відгуки

Відгуки про роздільне харчування виключно позитивні. Послідовники системи Шелтона відзначають загальне поліпшення самопочуття вже через кілька тижнів після переходу на розподіл продуктів по поживним речовинам. Методики схуднення, засновані на роздільному харчуванні, майже не мають протипоказань і успішно застосовуються по всьому світу.

У середовищі фахівців по харчуванню та здоров'ю напрацювання Шелтона часто піддаються критиці. Вчені та медики апелюють до того, що за час еволюції травна система людини пристосувалася до переробки різної їжі. До того ж, продуктів з чистим вмістом білків або вуглеводів у природі практично немає. Штучне розділення поживних речовин - втручання в природний плин процесів людського організму.

Читай також: