Гематоген

Ласощі чи ліки? Навіть багато дорослих не можуть відповісти на це питання. Дітям ця солодкість подобається, але чи так він корисний, як деякі думають? Сьогодні розберемо, що таке гематоген, з'ясуємо наскільки він корисний і багато іншого.

Корисні властивості гематогену

Користь гематогену для організму взагалі складно переоцінити. У своєму складі він містить просто величезна кількість заліза, що дуже важливо для нормальної роботи практично все. За замовчуванням прийнято вважати, що залізом багаті яблука, але це не зовсім так. У них можна знайти лише 2 мкг речовини на 100 г продукту. А ось в гематогене заліза в шість разів більше — 12 мкг/100 р. Та навіть це не остаточний фактор.

Справа в тому, що за своєю природою наш організм може приймати залізо виключно з тваринним білком. Таким чином воно добре засвоюється і продовжує творити добрі справи всередині нас. Цим запитам найкраще відповідає саме гематоген. А ось яблуко, в якому і без того мало заліза, не самий кращий постачальник корисного елемента, вже зрозумілих причин. Без білка з усієї кількості засвоюється лише 10% заліза.

Гематоген нормалізує в організмі процес кровотворення і допомагає наситити органи і клітини киснем. Він сприятливо позначається на травленні, зорі і метаболізмі (за рахунок високого вмісту вітаміну А).

Регулярне вживання «медичної шоколадки» допоможе налагодити апетит, особливо актуально це з дітьми, які часто їсти і зовсім не хочуть.

Батончик може вживатися в якості профілактичного препарату і лікувального. Наприклад, у сезон грипу та застуд, коли організм ослаблений і схильний інфекційних нападкам — гематоген встане на захист імунітету.

Але основна мета гематогену — запобігти дефіцит заліза. Анемія — практично непомітне захворювання, яке може протікати майже без симптомів, але дуже небезпечне. Особливо підвладні йому діти, які, як правило, харчуються далеко не збалансовано. Регулярне вживання смачного батончика стане відмінним захистом.

Щоб зрозуміти, наскільки корисний гематоген, потрібно повернуться на кілька десятків років тому — в період великої вітчизняної війни. У важкі часи, щоб допомогти людям відновитися після важких поранень і безсилля, їх рясно годували гематогеном. Використовуючи останній навіть готували омлет.

Дієта на тиждень.
Чи є ефект від дієти на 7 днів?
Дієта Маггі: докладне меню на кожен день. Читати далі>>

Користь гематогену для дітей

Гематоген допомагає правильно формуватися розвивається організму і, як вже говорилося вище, формуючи червоні тільця, запобігає захворювання, пов'язані з нестачею заліза.

Але багато батьків, намагаються таким чином замінити солодощі, залишаючи в якості десерту виключно гематоген. Ось в цьому і полягає головна помилка. Він хоч і корисний, але все має бути в міру! Не перевищуйте зазначену дозування, і тоді все буде добре.

А взагалі, лікарі рекомендують вводити гематоген в раціон не раніше 5 років. Але це швидше рекомендації, ніж правила. Просто вперше давши дитині таку «шоколадку» слід упевнитися, що відсутні алергічні реакції, так як може бути й таке.

Гематоген для дорослих

На дорослих гематоген робить також вплив, що і на дітей. Загальнозміцнююча і відновна функції допоможуть тримати організм у повному порядку круглий рік. До речі, дівчатам, які незадоволені блідим кольором своєї шкіри, гемоглобін, що міститься в батончику, допоможе привести колір в норму.

Він же робить шкіру гладкою і бархатистою, прибираючи лущення. От тільки збільшувати допустиму дозу протипоказано. Це, в кращому випадку, призведе до появи прищів і здорово додасть в кілограмах.

Але тим, хто сидить на дієтах, гематоген хоча б в невеликих кількостях і час від часу застосовувати все ж треба. Це дозволить не впасти в непритомність і обійтися «малою кров'ю» у проблемі дефіциту поживних речовин при строгому харчуванні.

Шкідливий гематоген

Неправильне споживання, а також його поїданні при наявних протипоказання, гематоген може заподіяти шкоду, але зовсім не сам продукт, а цукор, що в ньому є. По-перше, варто утриматися від подібної профілактики, якщо у вас цукровий діабет або сильний надлишок ваги. Зайве пояснювати причини такої заборони. Гематоген не кращий варіант при надлишку в організмі гемоглобіну, а також при гіповітамінозі.

Лікарі дотримуються думки, що годують груддю матерям теж варто на якийсь час відмовитися від ласощів.

В інших же випадках, правильна дозування сприяє виключно поліпшень. І тут треба пам'ятати, що в першу чергу гематоген — це саме лікарський препарат, і тільки потім вкусняшка.

При споживанні гематогену також можуть виявлятися небажані ефекти, наприклад діарея і нудота. Звичайно, такі випадки досить рідкісні, але все-таки варто бути уважними.

Що додають в гематоген

Гематоген має такий колір зовсім не тому, що в ньому какао (в якісному продукті його взагалі немає). Основний компонент продукту — альбумін чорний харчовий. Саме про нього йдеться, коли мається на увазі, що в гемотогене є кров великої рогатої худоби. Насправді ж ніякої крові немає, в сенсі, в чистому вигляді.

Так, для одержання альбуміну використовується кров, але лише для того, щоб отримати червоні тільця, які в наслідок спеціальної підготовки перетворюються в сухий залишок.

Крім альбуміну в гематоген потрапляє патока, сухе і згущене молоко і ще кілька компонентів.

Крім цього зустрічаються гематоген з різними добавками: шоколад, горіхи, мед, повітряна кукурудза. Деколи присутня велика спокуса схопити саме таку «шоколадку», але піддаватися не варто. Для цілей, з якими вживається продукт, його краще брати в класичному виконанні. А ще краще, якщо на упаковці буде матися Гостівська маркування.

Склад гематогену в СРСР

Виробництво гематогену в нашій країні почалося ще в далекому 1917 році. У радянській медицині цей продукт застосовувався повсюдно і був дуже любимо народом. Так як в той час про рослинних жирах та інших замінниках ще і в помині не було чути, гематоген виготовлявся виключно з натуральних компонентів. Це робило його дуже смачним і корисним.

Звичайний гематоген мав у складі: згущене молоко, патоку, цукор, мед, аскорбінову кислоту і, звичайно ж, альбумін чорний харчовий. Як видно, ніяких хімікатів.

На жаль, з часом, у зв'язку з підвищеним попитом на продукт, з'явилося багато бажаючих на цьому заробити. Це призвело до того, що в наші дні знайти якісний гематоген досить непросто. І в кращому випадку він просто не заподіє шкоди. Тепер до складу можуть входити синтетичні продукти, що не несуть у собі абсолютно ніякої користі, а в деяких випадках зовсім навпаки. Тому, будьте гранично уважні, вибираючи ласощі, особливо для дитини.

Як правильно вибрати гематоген

На прилавках аптек розташувалося просто величезна кількість найрізноманітніших корисних «шоколадок». Це не може не викликати сумніву в тому, як же все-таки правильно вибрати гематоген. Насправді, все дуже просто, достатньо прочитати склад, який знаходиться на обгортці.

У складі цього гематогену обов'язково повинен бути порошкоподібний гемоглобін, або, його друга назва, альбумін чорний харчовий.

А ось смакових добавок краще уникати. Оптимальним вибором стане класичний гематоген, без додавання «кокоса», «повітряного рису» і «меду».

Види гематогену

Зараз склад гематогену по істині непередбачуваний, при цьому не завжди в погану сторону. Виробники стали випускати велику кількість видів цього продукту, враховуючи різні особливості. Найчастіше зустрічаються:

 • дитячий гематоген (розроблений спеціально під зростаючий і потребує великої кількості вітамінів і мікроелементів організм);
 • з вітаміном с (у звичайному гематогене він теж присутній, але у таких видах його концентрація вище);
 • йодований гематоген (з додаванням йоду);
 • шкільний гематоген (має велику кількість вітамінів, що сприяють підвищенню розумової і фізичної активності);
 • спортивний гематоген (розроблений спеціально для підвищення фізичної активності та витривалості);
 • гематоген з смаковими добавками (з кокосом, лісовими горіхами, насінням соняшнику, родзинками тощо).

Можна гематоген при гастриті

Згідно думкам лікарів, гематоген надає позитивний вплив в комплексному лікуванні не тільки при гастриті, але і виразці, та інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Тому відповідь — так, гематоген можна при гастриті.

Гематоген при анемії

У народі прийнято за замовчуванням приймати анемію виключно як дефіцит заліза в організмі людини. Але насправді, анемія має кілька різновидів, де про залозі може мовлення і не йти.

Так от, ефективність гематогену проявляється саме при залізодефіцитній анемії. Регулярне вживання цього «ліки» здатне значно поліпшити показника рівня гемоглобіну, тому він часто використовується як спосіб поправити здоров'я.

Як гематоген впливає на місячні

Немає точних даних, як гематоген впливає на місячні, ясно тільки одне — передозування здатна збити цикл. На форумах дівчата діляться своїм досвідом, причому у кожної результат абсолютно протилежний. Одні помітили, що гематоген допомагає їм «викликати» місячні, а інші — швидко припинити.

Це пов'язано, швидше за все, з індивідуальними особливостями організму.

Гематоген після операції

Як правило, операції супроводжуються рясною крововтратою і загальним стресом для організму. Щоб людина швидко відновився, йому необхідно разом з комплексним лікуванням вживати гематоген. Він сприяє виробленню крові і відновить нормальний фізичний стан. Однак, займатися самолікуванням, особливо в таких випадках, строго протипоказано. Тому перед прийомом потрібно обов'язково проконсультуватися з лікарем.

Як приймати гематоген

Згідно з думками гастроентерологів, приймати гематоген вкрай бажано між трапезами. Але є один нюанс. Не варто їсти смачне «ліки» зі злаками, а особливо з білими кашами (манка і рис) і хлібом. Вони містять фитиновую кислоту, яка зв'язує залізо в шлунково-кишковому тракті і виводить його з організму. Висновок — ніякої користі в такому випадку від гематогену не буде, його просто не залишиться. Також, потрібно дотримуватися деяких правил:

 • не приймайте гематоген одночасно з полівітамінами, нехай між прийомами кожного пройде 2 години;
 • на малосолевой дієті вживати гематоген слід з особливою обережністю;
 • якщо ви приймаєте антибіотики, то між ними і поїданням гематогену, також повинно пройти не менше двох годин;
 • не заважайте» прийом гематогену та молочних продуктів: кальцій, що міститься в цих продуктах, ускладнить засвоєння заліза;
 • завжди читайте склад гематогену — не беріть ті, які містять рослинні жири та інші хімікати;
 • намагайтеся завжди запивати гематоген склянкою води.

Добова норма гематогену

Добова норма гематогену для всіх різна. А саме: для дітей до 15 років — 25 м, для ослаблених після операції людей — 35 г, для тих, чия робота пов'язана з важкою фізичною працею, а також вагітним — до 50 р.

Щоб постійно не бігати з вагами, можна засвоїти наступне: скибочка гематогену в середньому важить 5 р. Отже, дітям добова норма близько 5 скибочок, вагітним і підвищено трудящим людям до 10 скибочок, у післяопераційний період — 7-8.

Можлива передозування

Так, гематогеном можливо отримати передозування, якщо вживати його безконтрольно і у величезних кількостях. При чому потрапити в таке неприємне становище може абсолютно кожен, навіть людина без схильності до алергічних реакцій і не має непереносимості компонентів. Ознаками передозування є:

 • збої менструального циклу у жінок;
 • діарея, при цьому у фекаліях міститься кров;
 • рясна втрата волосся;
 • кашель і важке дихання;
 • хвороби суглобів;
 • блювота і нудота;
 • судоми;
 • сильні головні болі (мігрень);
 • запори.

Щоб не отримати передозування, потрібно дотримувати кілька простих правил. По-перше, не вживати більшої кількості продукту, ніж вказано на упаковці. По-друге, дотримуватися 2-3-тижневого курсу лікування/профілактики. Потім зробіть перерву, після чого зможете продовжити.

Алергія на гематоген

На гематоген може виникнути алергія. Виявляється вона в різних видах:

 • кропив'янка;
 • скрутне дихання;
 • свербіж і почервоніння на тілі;
 • набряки обличчя, горла, мови;
 • болі в горлі при ковтанні або грудей.

Деякі симптоми, наприклад почервоніння можуть виникати з причини великої кількості вжитого гематогену дітьми. Так як в складі присутній досить багато цукру. Але в основному, це індивідуальна непереносимість компонентів. Про такі речі потрібно знати заздалегідь і не піддавати власне здоров'я і здоров'я дитини ризику.

Читай також: