Дієта Пятнашки

Український лікар-психотерапевт Олег Терн – розробник оригінальної дієти «П'ятнашки», яка підходить для тих, хто хоче підтримувати свою вагу, схуднути і навіть поправитися. Також є варіант вегетаріанської дієти. Назва перегукується з дитинкою грою з тієї причини, що щоденник харчування візуально нагадує ігрове поле «пятнашек».

Дієта П'ятнашки: в чому суть?

Якщо розібратися у всіх тонкощах дієти, то виявиться, що це, швидше, система живлення, якій можна слідувати практично все життя. В її основу покладені кольорові таблиці з зображенням продуктів харчування, що підходять для того або іншого варіанту дієти (схуднення, підтримання ваги, набір ваги).

Людина самостійно обирає зі списку сподобалися продукти, причому він може змінювати кількість прийомів їжі, час їжі, а іноді навіть дозволяти собі не надто корисні страви. Таке послаблення переслідує єдину мету – часто складно відразу поміняти свій раціон, тому невеликі відхилення допоможуть зробити перехід до правильного харчування психологічно більш простим.

Таблиці для дієти П'ятнашки скачати можна на офіційному сайті розробників дієти.

Що означають кольорові клітинки таблиці?

Замість номерів фішок, як це зроблено в грі, Олегом Терном було запропоновано використовувати кольорові позначення продуктів харчування:

 • багаті білком продукти (нежирне м'ясо, бобові, сир, риба) - червоний колір;
 • ягоди і фрукти – жовтий;
 • сирі, квашені, консервовані, а також пройшли термообробку овочі та зелень – зелений;
 • комплексні вуглеводи (картопля, каші, хліб) – оранжевий;
 • будь-які напої – синій.

Практичне застосування дієти «П'ятнашки»

Користуватися системою "п'ятнашки" просто.

 • Виберіть базові таблиці (знайти їх нескладно в інтернеті) у відповідності з вашими потребами - схуднення, набір ваги, збалансований раціон.
 • Складіть меню, використовуючи фішки продуктів, виставлені на "поле" для сніданку, обіду, полудня і вечері.

Але що робити, якщо меню передбачає курку на обід, а в холодильнику є тільки кролик? Або людина взагалі не їсть боби, а в таблицях вони зустрічаються досить часто? Дієта «П'ятнашки» відрізняється гнучкістю, вона має на увазі, що продукти можна легко замінювати один на інший в межах вказаного кольору (якщо в клітинці вказані бобові – червоний колір, замість них можна з'їсти блюдо з яєць, сиру або м'яса, так як всі ці продукти належать до «червоної» білкової групі).

Як схуднути правильно: меню і вимоги

Найголовніше правило – різко обмежувати себе в їжі не можна! Інакше організм відповість швидким набором ваги, розпрощатися з якими буде непросто. Тому Олег Терн, дієта «П'ятнашки» якого відрізняється ліберальністю вимог, зазначає, що не існує на 100% шкідливих і корисних продуктів. Все залежить від кількості і часу споживання.

Три кроки до ідеального тіла:

Крок 1 – складання власного меню, орієнтуючись на запропонований Олегом Терном список (ті продукти, які не подобаються, відкидаємо, всі інші споживаємо впродовж дня).

Крок 2 – складання індивідуального раціону (вибрані продукти потрібно розподілити на 4 прийоми їжі).

Крок 3 – визначення свого розміру порції (в середньому розмір однієї порції за обсягом повинен дорівнювати кулаку. Ще один спосіб перевірити розмір порції – зважити разову порцію фруктів. Для чоловіків вона повинна бути в межах 200 - 220 г, для жінок – 140 – 160 г).

На питання «як правильно схуднути» Олег Терн дає наступні рекомендації:

 • смажена їжа дозволена, але в помірних порціях і не часто;
 • прийоми рідини розписані у вигляді базової схеми, тому контроль гидротації варто здійснювати за кольором сечі (в ідеалі вона повинна бути практично прозорою, якщо вона темніше потрібно збільшити споживання рідини);
 • можна змінювати базову схему харчування відповідно до режиму дня;
 • дієта стане більш ефективною, якщо їжу готувати на грилі, на пару, варити і тушкувати;
 • квачі – дієта підходить навіть для годуючих мам, але тільки з дозволу лікаря.

Читай також: